Atvejus, kai vienoks ar kitoks automobilis tampa didmiesčio simboliu, panašu, galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Vienas iš tokių automobilių – jau transporto istorijos dalimi tapęs AEC Routemaster. Jis apie pusę šimtmečio garsino Londoną beveik taip pat kaip ir Didysis Benas.
Nuo XX amžiaus šeštojo dešimtmečio nesuskaičiuojama daugybė Londono svečių kopdavo jo siaurais laiptais aukštyn, įsitaisydavo priekyje, kad galėtų nebrangiai apžvelgti miestą beveik kaip iš paukščio skrydžio. Savo geriausiais laikais po Londoną važinėdavo iki 2 760 šio tipo autobusų.
Kodėl dauguma autobusų Londone raudoni? Patys britai mėgsta pajuokauti, kad taip juos lengviau pastebi turistai arba kad raudonų dažų liko po pašto dėžučių dažymo. Transporto muziejuje yra išlikę ir keletas žalių senųjų autobusų. Ne visada Londono autobusai buvo raudoni, kadaise konkuruojančios firmos aptarnaudavo skirtingus maršrutus ir kiekvienu maršrutu važinėdavo skirtingų spalvų autobusai. Tačiau raudona spalva ilgainiui tapo miesto autobusų spalva, tuo tarpu žali autobusai keliaudavo užmiesčio maršrutais.
Routemaster konkurencinėje kovoje daugelį metų puikiai atsilaikė prieš kitus autobusų modelius, tačiau modernioje Europoje, kylant reikalavimams dėl transporto prieinamumo neįgaliesiems, teko senojo modelio atsisakyti. Paskutinis maršrutinis Routemaster savo tarnybą baigė dar 2005 metais. Tokie autobusai didmiesčio gatvėmis dabar vežioja tik turistus. Tuo tarpu Trucker.lt komanda aptiko interneto tyruose patalpintą britų dokumentinį filmą, dedikuotą šiai Londono legendai. Tad linkime jums smagios ekskursijos į praeitį.